MAVİ EKRAN HATALARI NEDEN OLABİLİR

Herkezin elbet hayatında en az 1 kere gördüğü mavi ekran hatalarını kimse olsun istemez. hemen çözüm yolu aramaya başlarız.

mavi ekran hatasını aldığınız anda yapmanız gereken ilk şey aslında alt kısımlarda yazan hata kodunu(0x00 ile başlayan yada error yazan kısımdaki İngilizce yazı ) bir yere kaydetmeniz gerekiyorki bilgisayar açıldığında araştırma yapabilirsiniz.

sizin için en sık karşılaşılan hataları inceleyelim

1.Programlar

Uzun zamandır mavi ekran ile karşılaşmadıysanız ve ansızın kapınızı çaldıysa en son kurduğunuz programları kontrol edin. program başka bi programla çakışıyor olabilir yada sıkıntılı bi program olabilir.

2.virüs programları

Windows’un hali hazırda virüs programı mevcut fakat kullanıcılar ayriyetten virüs programı kurabiliyor böyle oluncada virüs programları çakışabiliyor bunlara dikkat etmek lazım.

3.Yanlış kurulan sürücüler

son zamanda kurduğunuz ekran kartı,ses,chipset gibi driverler kurduysanız sıkıntılı yada eksik kurulmuş olabilir sürücüleri orijinal sitelerinden indirip kurmanız dahilinde sıkıntı çözülebilir.

4.Atılan format

Eğer yakın zamanda format atmış iseniz sıkıntılar bundan dolayıda olabilir. genelde insanlar farklı sitelerden indirirler windowsu onun yerine microsoftun sitesinden en güncel versiyonu indirmeniz sizin için daha iyi olacakatır.

5.Bios güncellemesi

Özellikle kendi bilgisayarımda yaşadığım için bunuda söylemek istedim. güncellemeyi yüklemekte bi sıkıntı olmasa bile bazen yüklediğiniz sürüm her ne kadar güncel olsa bile bazı parçalarda sıkıntılar yaratabiliyor. özelliklede ramlerde. bios güncellemesinden sonra genelde ramlarda sıkıntı çıkar. yapacak 2 şey kalır geriye ya servise gönderip eski sürümü tekrar yükletmeniz yada benim gibi ram hızını düşürüp öyle kullanmanız ve yeni versiyon bios sürücüsünün çıkmasını beklemeniz.

6.Parçaların uyumsuzluğu

bazen yeni çıkan parçalar bazı parçalarla uyumlu olmayabiliyor.(anakart ve ram) bunu anlamanın bizce en iyi yolu tanıdığınız bir bilgisayarcıya götürüp elinde varsa başka parçalarla denemek.

Peki sorun başka bir şeyden kaynaklı ise ne yapılabilir

İnternette araştırırsanız bir çok mavi ekran çözen program vardır en bilindiklerinden biride bluescreenwiev’dir. bu programı internette araştırırsanız nasıl kullanıldığını öğrenirsiniz bu yazılım size faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir